Úvod / Články / Chanel - No. 5
Tlačiť

Chanel - No. 5

Tento parfém, notoricky známi na celom svete, po prvý krát vytvoril Ernest Beaux v roku 1921, ako jednu z deviatich vôní, ktoré prezentoval Coco Chanel. Pre Chanel No. 5 je typická jeho aldehydová vôňa. Existujú dve verzie prečo je tomu tak. Podľa jednej to bola obyčajná nehoda, pri ktorej sa omylom do jednej s prezentovaných flakónov dostala oná zmes aldehydov. Podľa druhej to bol zámer, ktorým sa mal do parfému preniesť pocit moderných syntetických materiálov používaných Coco Chanel.

Chanel - No. 5

Zložkami Chanel No. 5, takzvanej kráľovnej parfémov, je zmes aldehydov, bergamot, citrón, jazmín, ľalia, ruža, kvet irisu, tráva vetiver(vetiveria zizanioides), neroli olej, santalové drevo, vanilka a ambra.
Hneď po aplikácia je samozrejmá prítomnosť použitých aldehydov. Avšak iba na moment. Za okamih sa začnú vyvíjať vône všetkých kvetov obsiahnutých v parféme, ako keby vám samé jeden po druhom začali rozkvitať priamo na vašom tele. Pritom sa však všetky dokonale prelínajú a len s ťažkosťou sa dajú zmyslami izolovať. K tomuto rozpuku kvetov sa nenápadne pripojí niečo korenisté, čo celej vôni dodá akúsi iskru. No a napokon ambra s drevom santalu dodajú tejto korenistej záhrade plnej kvetov príjemnej teplosti a zmyselnej hĺbky.
Chanel No. 5 sa dá jednoducho charakterizovať ako typicky zmyselne ženský parfém, ktorého výhodou je, že sa hodí takmer do každej situácie.

Vybrané články

Yves Saint Laurent - Nu

Yves Saint Laurent - Nu

Parfém Nu vytvoril pre Yves Saint Laurent parfumér Tom Ford v roku 2001. Medzi jeho zložkami sú bergamot, biela orchidea,…

Yves Saint Laurent - Y

Yves Saint Laurent - Y

Y po prvý krát uviedol na trh Jean Amic v roku 1964. Y je prvé písmeno v názve Yves Saint Laurent a taktiež francúzske…

Yves Saint Laurent - Yvresse

Yves Saint Laurent - Yvresse

Tento parfém v roku 1993 vytvorila Sophia Grojsman a pôvodne bol na trh uvedený pod menom „Champagne“ – „Šampanské“.…

Salvatore Ferragamo – Incanto Shine

Salvatore Ferragamo – Incanto Shine

Parfém Incanto Shine bol na trh uvedený v marci roku 2007. Vyšiel z dielne Karen Dubreuil a obsahuje zložky ananásu,…